Föräldrabrev Juni

Nu är det bara en dag kvar av läsåret 2016/17. Ett år som har inneburit mycket lärande, många nya insikter, kunskaper och färdigheter för skolans alla elever. Det har varit en intensiv sista månad med saker som ska avslutas, prov som ska genomföras och alla utflykter som eleverna på Kvarnbackaskolan får vara med om. Men nu är det slut för i år och det är dags att ta ett välförtjänt sommarlov. Imorgon är det dags för traditionsenlig skolavslutning på skolgården. Klockan 9 samlas hela skolan utomhus för ett gemensamt firande innan respektive klass går till sitt klassrum för eget avslut

På måndag har som vi tidigare meddelat, studiedag för all personal. Vi kommer att utvärdera läsåret och lägga grunden till nästa års arbete. Fritids öppnar sen igen tisdag den 13 juni och har verksamhet hela sommaren, med undantag torsdag 10 – fredag 11 augusti när skolan är stängd för planeringsdagar för all personal.

Skolstart i höst är onsdag 16 augusti då vi har en gemensam upptakt på skolgården för alla elever kl 9.00. Jag har nu varit rektor på Kvarnbackaskolan i nio månader och det har verkligen varit givande. Nu ska vi samla ihop all kunskap som finns om vårt arbete, planera och förbereda så att vi kan komma tillbaka och genomföra ett ännu bättre läsår 2017/18. Jag kommer också att vilja bygga vidare på att hitta mötesformer med er föräldrar så att vi tillsammans lägger bästa möjliga grund för er barn. Till sist vill jag bara be er om en sak: Försök att få era barn att läsa i sommar. Det finns ingen enskild sak som har lika stor betydelse för skolresultaten som god läsförmåga. Så läs, läs, läs! Hoppas att ni alla får en lång skön sommar

Janne Lindelöw Rektor '

På Kvarnbackaskolan tar vi ansvar tillsammans, visar hänsyn mot varandra och gör vårt bästa!

Dela:
Kategorier: